Sağlıklı Yaşam

Mide gribini bitki çayları ile önleyebilmek mümkün

14327 Görüntülenme Yorum Ekle

Bulantı, kusma, karında sancı ve kramplar, ishal ve halsizlik olarak kendini gösteren mide gribine karşı bitki çaylarını kullanabilirsiniz.

Aniden kendinizi kötü hissettiniz… Bulantı, kusma, karında sancı ve kramplar, ishal, halsizlik, bazen hafif ateş yükselmesi ve adale ağrısı gibi şikayetlerle kendinizi pek de iyi hissetmiyorsunuz. Aslında halk arasında “Mide gribi” olarak adlandırılan, ani başlayıp 1-3 gün içerisinde geçen bu hastalığa nörovirüsler sebep oluyor. Genellikle “besin zehirlenmesi” gibi algılanıyor. Zaten virüs de çoğunlukla iyi yıkanmamış meyve, sebze vb. besinlerle kişiyi enfekte ediyor.

Bulaşıcı özelliği yüksek virüsler nedeniyle dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve çocuklar daha fazla etkileniyor. Kalıcı bir soruna yol açmamasına rağmen özellikle birkaç gün için tatildeyseniz tatilinizi, çalışıyorsanız gününüzü zehir edeceği kesin” ifadelerini kullandı.

Bu virüs için etkili ilaç yok
Prof. Dr. Erdem Yeşilada uyardı: “Panikleyip hemen antibiyotiklere, mide asidi baskılayıcılara sarılmanıza gerek yok. Zaten bu virüse etkili ilaç da yok. Basit bir şekilde bitki çayları ile şikâyetlerin etkisini azaltabilir, önleyebilirsiniz.”

Neler yapabilirsiniz
Prof. Dr. Yeşilada, çözüm olabilecek formülleri ise şöyle aktardı:

“Bir demlik içerisinde birer poşet tarçın/karanfil, melisa, adaçayı, rezene ve zencefil çayları ilave ederek üzerine 2-3 çay fincanı (300 mililitre) taze kaynatılmış 80 derecede sıcak suyu ilave edin. 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Şekersiz olarak için. Şeker ishali daha da artırır. Bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlayın.

Zencefil, artık hepimizin bildiği gibi, en etkili kusma ve bulantı önleyici. Rezene ile birlikte midedeki sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Adaçayı, karanfil, tarçın ise mikroplara karşı mücadelede yardımcı olacaktır. Melisa hem karındaki şikâyetlerin giderilmesine yardımcı olacak hem de sizi rahatlatacaktır. Bu virüsün yüksek bulaşıcılık özelliği nedeniyle çevrenizde, yakınlarınızda bu şikâyetler görülürse sizin de koruyucu olarak bu çay karışımından içmenizi öneririm.

Bu arada ishali daha çabuk durdurmak için bir çorba kaşığı siyah çayı su yardımı ile yutmaya çalışın. İçerisindeki kateşinler ishalin durdurulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bolca su içmeyi ihmal etmeyin.”

Kaynak: kadinvekadin.net

RELATED ITEMS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat

“Bale pabuçları” yeni sezona hazır

İSTANBUL (AA) – SİBEL KURTOĞLU – İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) Bale Bölümü, yeni sanat sezonunda “Korsan”, “Fındıkkıran”, “Uyuyan Güzel” ve “Ateş Kuşu-Bahar Ayini” gibi iddialı eserlerle seyirciyi selamlayacak. İDOB Başkoreograflığı’na geçen yıl

Devamını Oku   263